Forum i pomówienia

Prokurator jednej z prokurator rejonowych prowadzi dochodzenie w sprawie pomówienia i znieważenia na Forum na www.ostrowiecnr1.pl, tj. przestępstwa z art. 212 § 2 kk i art. 216 § 2 kk w zw. z art. 11 § 2 kk. Sprawa dotyczy jednego wątku, a dokładnie postów w tym wątku z wybranego okresu. Prokurator wydał „Postanowienie żądaniu wydania rzeczy”, a rzeczą tą są adresy IP komputerów osób, które dokonywały wpisów.

W postanowieniu prokurator używa zwrotów „sprawcy pomówienia i znieważenia” oraz „sprawcy przestępstwa”. Gdzie się podziała zasada domniemania niewinności – jedna z naczelnych zasad w postępowaniu karnym? Prokurator już wie, że to sprawcy? Czy osoba, która napisała w tym wątku post o przykładowej treści „Dzień dobry :-)” też jest sprawcą?

Tak czy inaczej, mam nadzieję, że dzięki tej sprawie wiele osób przejrzy na oczy i uzmysłowi sobie, że pomawianie i znieważanie na forum internetowym może mieć konsekwencje w dochodzeniu zainicjowanym przez osobę, która uważa się za pokrzywdzoną.

Na portalach Miaston (a dokładnie na portalu Ostrowca i Głogowa) posty, które wyglądają na pomówienie są wyłączane z wyświetlania tak, że w ich miejscu pojawia się napis „Treść postu niedostępna ze względu na charakter nadużycia” – ma to na celu ochronę prawdopodobnie pomawianych osób oraz zakomunikowanie prawdopodobnym pomawiającym, że pomawianie nie jest akceptowane na portalach Miaston. Teraz przygotowywany jest nowy sposób wyświetlania wątków, ale posty wyglądające na pomówienie nadal będą konsekwentnie wyłączane z wyświetlania, a ich treść będzie wciąż zastępowana napisem „Treść postu niedostępna ze względu na charakter nadużycia”.

Reklamy

Tagi: , , , , , , , , , , , ,

Komentarze 2 to “Forum i pomówienia”

 1. evik Says:

  Wolność wyrażania opinii.
  Artykuł 10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka głosi :

  „ust. 1. Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei bez ingerencji władz publicznych i bez względu na granice państwowe…”

  Pomówienia i znieważenia? Czyli prokurator już jest pewny? Czyli jeśli kupiłam suche pieczywo a miało być świeże i napisałam o tym na forum to już jest pomówienie, bo prokurator wie, że na pewno zjadłam świeże, miękkie, pyszne pieczywo? :)))

  Admin, może dodać taki wątek na forum. Dużo osób tu nie zagląda, a dobrze było by na ten temat podyskutować. Chyba, że za taki wątek czeka mnie sprawa w sądzie :)

 2. Wojciech Krajewski Says:

  „…wyrażania opinii…”. Polska od 20 lat cieszy się wolnością słowa, ale nie każdy jeszcze wie, jak z tej wolności słowa korzystać. I mamy nieporozumienia.

  Evik, nie wiem czy czeka Cię za taki wątek sprawa w sądzie ;-) . Jak widzisz, wszystko zdarzyć się może.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: