Ulepszona rejestracja użytkowników

Za kilka dni na portalach Miaston ulepszony będzie sposób rejestracji i weryfikacji nowych i dotychczasowych użytkowników.

Na czym będzie polegać ulepszenie?

Każda osoba, która będzie rejestrować się w portalu lub jest już w nim zarejestrowana, będzie mogła potwierdzić, że podany przy rejestracji (lub w ustawieniach) adres e-mail jest prawidłowo przypisany do nazwy użytkownika. Będzie mogła, a nie będzie musiała, ponieważ to użytkownik będzie podejmował decyzję o potwierdzeniu. Bez potwierdzenia także będzie można logować się w portalu, ale różnica polega na tym, że każdy, kto potwierdzi adres e-mail, będzie miał wyróżnioną nazwę użytkownika (tak jak widać poniżej) oraz będzie posiadał zazwyczaj większe uprawnienia niż użytkownicy, którzy nie dokonali potwierdzenia.

po potwierdzeniu adresu e-mail: uzytkownik @
bez potwierdzenia adresu e-mail: uzytkownik

Potwierdzenia będzie można dokonać poprzez kliknięcie na link w wiadomości, która będzie wysyłana do użytkownika na skrzynkę e-mail. Pierwsza wiadomość z linkiem potwierdzającym przypisanie adresu e-mail do nazwy użytkownika będzie wysyłana nie od razu, ale najwcześniej około 14 dni od daty rejestracji (tak więc wyróżnienie nazwy użytkownika i uzyskanie większych uprawnień możliwe będzie najwcześniej po tych 14 dniach). Użytkownicy, którzy dokonali pierwszego potwierdzenia i dalej logują się w portalu, będą otrzymywać kolejne wiadomości z linkiem potwierdzającym co kilka miesięcy.

Jakie będą atuty?

Użytkownik nie będzie musiał potwierdzać adresu e-mail. Dla wielu osób potwierdzanie jest uciążliwe. A przynajmniej nie będzie musiał tego robić od razu. Zaraz po rejestracji, będzie można się zalogować i korzystać z portalu używając swojej nazwy użytkownika. Jednak będzie trzeba się wtedy liczyć z ewentualnymi ograniczeniami i mniejszymi uprawnieniami, aż do momentu potwierdzenia. Ponadto nie będzie wysyłana tylko jedna wiadomość z linkiem potwierdzającym – taka wiadomość będzie wysyłana cyklicznie, co kilka miesięcy.

Jakie większe uprawnienia będą mieli użytkownicy, którzy będą potwierdzać przypisanie adresu e-mail do nazwy użytkownika?

Każdy użytkownik będzie mógł zadecydować, czy np. jego zdjęcia mogą być komentowane tylko przez użytkowników potwierdzających adres e-mail. Ponadto wyróżnienie nazwy użytkownika (zob. wyżej) będzie wyraźnym sygnałem, kto potwierdza adres e-mail. Jeśli taka metoda weryfikacji użytkowników okaże się w dużym stopniu korzystna dla osób korzystających z portalu, będę wprowadzać więcej uprawnień dla użytkowników, którzy potwierdzają adres e-mail.

Jak zmieniał się sposób rejestracji?
 • Początkowo (luty 2007) rejestracja polegała na podaniu tylko nazwy użytkownika i hasła. Podanie adresu e-mail było opcjonalne i można go było użyć wielokrotnie dla różnych nazw użytkownika.
 • Następnie adres e-mail można było użyć jednokrotnie. Podanie adresu e-mail było nadal opcjonalne.
 • Kolejnym krokiem było uniemożliwienie zakładania bardzo podobnych nazw użytkowników (około sierpnia 2008). Ten krok był bardzo ważny i przyniósł pozytywne rezultaty.
 • Podanie adresu e-mail zaczęło być wymagane na początku 2009.
 • Na adresy e-mail, które były podane wielokrotnie przy rejestracji, zostały wysłane wiadomości z prośbą o wybranie, do której jednej nazwy użytkownika ma być przypisany adres e-mail (luty 2010).
 • Teraz (marzec 2010) zostanie wprowadzona możliwość potwierdzenia przypisania adresu e-mail do nazwy użytkownika i uzyskania dzięki temu większych uprawnień.
Dziękuję kilku osobom za przekazanie mi spostrzeżeń i sugestii związanych ze sposobem rejestracji użytkowników.
Reklamy

Tagi: , , , , ,

Komentarze 2 to “Ulepszona rejestracja użytkowników”

 1. Wojciech Krajewski Says:

  Odpowiedź na komentarz kosta z 2010.02.28 o 7:50
  https://miaston.wordpress.com/2009/11/28/witajcie-na-blogu/#comment-67

  Zawsze będzie istnieć możliwość zakładania wielu nicków przez jedną osobę, ponieważ nowy adres e-mail można mieć w 2 minuty. Ulepszenie rejestracji i weryfikacji użytkowników ma wprowadzić jasność, kto e-mail potwierdza (nie tylko raz, ale cyklicznie). Takim osobom użytkownicy będą mogli dawać wedle własnego uznania większe uprawnienia, np. do komentowania zdjęć.
  Sprawa sankcji jest istotna. Są one teraz stosowane, np. usunięcie komentarza czy wyłączanie z wyświetlania postu/wątku. Czy zwiększenie sankcji przyniosłoby pozytywny rezultat?

 2. kost Says:

  nie przeczę że nie,ale sposób rejestracji który Ci podałem w jakimś stopniu zabezpiecza przed tego typu praktykami rejestracja przez podanie linku i kodu,a także istnieje przecież możliwość identyfikacji IP komputera.Wiem,można też obejść -napiszesz w odpowiedzi.Mam wrażenie,że boisz się jednak o mniejszy ruch na stronie niż o to by był mniejszy chamski wybryk ze strony niektórych użytkowników.Ja wyrażam opinię i sugestie,decyzja należny do ciebie jak prowadzisz stronę.Czy większe sankcje przyniosły by skutek?Spróbuj wprowadzić przekonasz się czy odniosą skutek.Masz pole do popisu,wreszcie Ty jesteś właścicielem i administratorem od Ciebie zalezą losy i wygląd portalu.Nic mi nie pozostało tylko czekać na lepsze rozwiązania

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: