Miaston i ulepszenia z 2009 roku

Rok 2009 za nami. Zgodnie z zapowiedzią opisuję, co polepszyło się w aplikacji Miaston, a więc w aplikacji webowej, która, mówiąc ogólnie, wyświetla i obsługuje portal miasta, np. taki jak http://www.ostrowiecnr1.pl. Wprowadzane ulepszenia w portalach miast można podzielić na dwie warstwy: widoczne ulepszenia (powiedzmy: zewnętrzne) i niewidoczne ulepszenia (powiedzmy: wewnętrzne, programistyczne, informatyczne). Można by pokusić się o podsumowanie także warstwy społecznościowej, ale nie będę opisywał jak użytkownicy korzystali z portali. Podchodzę do tego tak, że tworzę pewną wspólną przestrzeń w Internecie związaną z miastem. Każdy decyduje sam czy, jak i kiedy z tej przestrzeni korzystać.

Wracając do aplikacji Miaston. W 2009 roku wprowadziłem takie oto widoczne ulepszenia:

Dział Zdjęcia. Dział ze zdjęciami wymagał przebudowy, ponieważ ciążył nad nim problem nadmiaru zdjęć i niezbyt dobra organizacja tego działu. Co się zmieniło?

 • Zakładanie albumów.
 • Edytowanie zdjęć.
 • Usuwanie zdjęć.
 • Rozszerzenie opisu zdjęcia, m.in.: słowa kluczowe, wyraźne wskazywanie autora zdjęcia (źródła zdjęcia), zaznaczanie miejsca zrobienia zdjęcia na mapie, dane techniczne zdjęcia (EXIF).
 • Dostęp do oryginału zdjęcia.
 • System dodawania zdjęć do wartościowych (jest to jego wstępna wersja i alternatywa dla poprzedniego systemu ocen od 1 do 5).
 • Moderowanie komentarzy.
 • Lepsza organizacja w dziale Zdjęcia: możliwość docierania do zdjęć poprzez profil użytkownika-fotografa, poprzez słowa kluczowe, poprzez albumy i poprzez powiązane zdjęcia).

Przebudowa działu Zdjęcia była możliwa dzięki wielu Waszym wskazówkom (nie chcę wymieniać, choć wiem, kto i jakie wskazówki mi przekazał). Bardzo za wszystkie dziękuję.

Mailing. Chociaż rzadko rozsyłany, to jednak jest trochę lepiej zorganizowany niż wcześniej  i istnieje możliwość decydowania jaki rodzaj mailingu chce się otrzymywać.

Jawność gości. Obok podpisów gości pojawił się link „info”, dzięki czemu możemy sprawdzić w dużym przybliżeniu sieć i położenie gościa. Jawność została wprowadzona z dwóch powodów: aby zmniejszyć poczucie anonimowości oraz aby uzmysłowić niektórym użytkownikom, że anonimowość w internecie jest de facto bardzo mała. Zwiększenie jawności powinno się odbyć w powiązaniu jeszcze z innymi funkcjonalnościami, ale na razie ta metoda też jest dobra. Dodam, że trochę osób zaciemnia swoje IP – portale zazwyczaj blokują dostęp takim częściowo anonimowym osobom do zasobów portalu. Ja na razie tego nie robię.

Firmy i instytucje. W tym dziale wprowadziłem wiele poprawek niewielkich wizualnie, ale ważnych. Przez 3 miesiące próbowałem też wdrożyć pewne duże zmiany w tym dziale, ale skończyło się to niestety niepowodzeniem… Nie zrażam się tym – wyciągam wnioski.

Rejestracja użytkowników. W 2009 roku rozpocząłem raczej długotrwały proces ulepszenia rejestracji użytkowników. Nie można za szybko zmienić sposobu rejestracji ze względu na wcześniejszą organizację rejestracji, ale stopniowo jest to dopracowywane.

Forum. Ważne i duże ulepszenie Zasad Forum. To dopiero wstęp do ważniejszych ulepszeń na Forum. Więcej o ulepszeniach na Forum można znaleźć w blogowym wpisie dotyczącym nowych Zasad Forum.

W pozostałych działach wprowadziłem sporo niewielkich widocznych ulepszeń. Są na tyle małe, że pominę je w tym wpisie.

Jak wspomniałem na początku tego wpisu, oprócz widocznych ulepszeń wprowadziłem także, a może przede wszystkim, dużo ulepszeń wewnętrznych, raczej mało widocznych dla większości osób, ale bardzo ważnych. Te niewidoczne ulepszenia to przede wszystkim:

 • częściowe przejście na kodowanie UTF-8 (dzięki temu strona wyświetla się lepiej w przeglądarkach bez obsługi języka polskiego; ogólnie jest to światowy standard i jego przyjęcie było tylko kwestią czasu);
 • stopniowe minimalizowanie żądań HTTP (dzięki temu strona ładuje się znacznie szybciej); do minimalizowania żądań HTTP polecam technikę CSS Sprite;
 • kompresja kodu PHP, XHTML, JavaScript i CSS (dzięki temu strona jest generowana i przesyłana do użytkownika szybciej);
 • stopniowe przechodzenie z HTML Transitional na XHTML 1.0 Strict (można się spierać, czy to dobry krok; ja uważam, że to dobry krok);
 • poprawki bezpieczeństwa w kodzie (np. związane ze spamem);
 • stopniowe wprowadzanie przyjaznych adresów dzięki świetnemu narzędziu jakim jest apache’owy moduł mod_rewrite (np. zamiast adresu typu: http://www.ostrowiecnr1.pl/?p=fotki&dz=ludzie&f=100, jest coraz więcej adresów typu: http://www.ostrowiecnr1.pl/zdjecie/Brama-huty/);
 • wersjonowanie aplikacji i szybkie przygotowanie wersji aplikacji, aby można było w krótkim czasie zaktualizować poszczególne portale (wersja aplikacji Miaston na początku 2009 roku to 2.1.0, a na koniec 2009 roku 2.2.6);
 • ciągłe dopracowywanie aplikacji tak, aby poprawić jej widoczność dla robotów (botów) indeksujących;
 • większe wykorzystanie języka UML do projektowania aplikacji (polecam UML!);
 • wiele innych poprawek typu: minimalizacja zapytań do bazy danych, zapis danych geograficznych zdjęcia w formacie KML, polepszanie sposobu przechowywania danych, większe wykorzystanie AJAXa; minimalizowanie wykorzystania serwera itd.

Dygresja: opisywane wyżej różne minimalizowanie to nie tylko szybciej działająca strona, ale także ochrona środowiska naturalnego, ponieważ bardziej oszczędne korzystanie z mocy serwerów to mniejsze zużycie energii, a więc większa przyjazność dla środowiska naturalnego. Przy okazji powiem, że wszelki papier związany z prowadzeniem portali czy tworzeniem aplikacji wędruje na skup makulatury.

Ogólnie jestem zadowolony z ulepszeń z roku 2009. Może można było zrobić coś więcej, inaczej, lepiej, ale jedno jest pewne: każda kolejna wersja aplikacji Miaston jest lepsza niż poprzednia.

W jednym z kolejnych wpisów na blogu opiszę plany na 2010 rok.

Reklamy

Tagi: ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: